افزونه (پلاگین) Yoast برای WordPress با عنوان WordPress SEO با وجود اینکه سابقه ی خیلی کوتاه تری نسبت به رقبای دیرینه خود دارد، این روز ها جز پرطرفدارترین افزونه هایی است که تقریبا می توان بر روی تمامی نسخه های وردپرس یافت.

بحث خاصی پیرامون نحوه ی کار و چگونگی تنظیمات این افزونه در اینجا نخواهم کرد و فرض را بر آن میگذارم که با چگونگی کار آن آشنا هستید. درصورت آشنایی با آن نیز دیده اید که تقریبا هر هفته چندین آپدیت جدید از این افزونه تهیه شده و دائما وردپرس در حال اعلام نیاز به آپدیت کردن این افزونه می باشد. نمی دانم که برای شما هم این سوال پیش آمده است یا خیر، اما بار ها برای من جای سوال بوده که چرا این همه آپدیت؟ مگر چنین افزونه ای چه توابع و سرویس هایی را با خود به کار میگیرد که دائم نیاز به آپدیت کردن دارد؟ تصور نمیکنم حتی مهمترین کد های مربوط به پروسه های امنیتی و آماری نیاز به آپدیت شدن با چنین سرعتی داشته باشند…

وقتی که روند آپدیت ها و تغییرات را دنبال کنید، متوجه آن خواهید شد که این حرکت بیشتر جنبه ی تبلیغاتی داشته تا کارایی و حتی بعضا اصلاحاتی انجام می شود که بسیار خام و نسنجیده است. بدون تست کافی و صرفا برای آنکه فعال بودن خود را نشان دهند، چند خط از برنامه را حذف و یا تغییر می دهند و در روزی دیگر آن را به نحوی باز نویسی و یا عینا بازسازی می نمایند.

حال شاید بگویید خب در هر صورت که پلاگین بدون مشکل نصب می شود و کار میکند، دیگر ۲ تا کلیک برای آپدیت کردن آن چه فرقی می کند یا مثلا چه مشکلی ایجاد میکند؟

نکته دقیقا در اینجا است… سئو کاری نیست که با ۱ ساعت وقت صرف کردن نتیجه بدهد و زحمات زیادی لازم است تا یک سایت بطور صحیحی روی موتورهای جستجوگر بالا بیاد اما از بین بردن نتایج زحمات چندین ماهه ممکن است با همان ۲ کلیک و در کمتر از چند ساعت از بین برود! چطور؟

در یکی از همین چند آپدیت اخیر، (دقیق نمی دانم کدام و دنبال هم نخواهم کرد چرا که اگر از سر اجبار نبود حاضر نبودم یک روز هم از این افزونه استفاده کنم چه برسد به اینکه بخواهم وقت صرف عیب یابی هم بکنم) تنظیمات پیش فرض متا ها و عنوان های صفحات به حالت پیش فرض خودش بازگشته و بطور کاملا اتفاقی بعد از افت شدید ترافیک روی چند سایت متوجه این قضییه شدم. بعضا در مواقعی هم کامل به خاطر نداشتم که تنظیمات دقیقا به چه نحو بوده و به کمک cache موجود بر روی سرور های Google توانستم با حالت قبل برگردانمشان. خیلی از ورودی های مربوط به یک سری از فیلد ها هم کلا از دست رفت.

چنین مشکلی را قبلا ندیده بودم اما بارها پیش آمده بود که لینک های موجود در sitemap بهم بریزند یا اصلا sitemap وجود نداشته باشد یا عنوان صفحات بهم بریزد…

توصیه میکنم این افزونه را دائم آپدیت نکنید و در صورت آپدیت هم تک تک پارامتر های تنظیمات و خروجی ها را کنترل کنید تا از صحت عملکرد آن مطمئن باشید.