PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرخه حیات دامنه های بین المللی

talahost
2013-01-28, 18:55
برخی از دوستان سوال می پرسند که مهلت دامنه ی … در تاریخ … تمام می شه من می تونم بلافاصله اون دامنه را برای خودم ثبت کنم؟

پاسخ این است : متاسفانه یا خوشبختانه خیر!

یک دامنه (دامین) از زمان ثبت تا زمان آزاد شدن مراحلی را طی می کند.

[Only registered and activated users can see links]

دوره آزاد (Available)
در این دوره دامنه برای همه آزاد است و هر کسی می تواند با پرداخت هزینه ی ثبت، آن را به نام خود کند.

دوره ی فعال (Active)
در این دوره دامنه در اختیار صاحب امتیاز آن است و صاحب دامنه می تواند آن را در هر زمانی تمدید کند. مدت تمدید دامنه برای پسوند های مختلف متفاوت است. مثلا دامنه های آی آر را فقط می توان یک ساله و پنج ساله ثبت کرد. حداکثر مدت ثبت یا تمدید دامنه ۱۰ سال از تاریخ جاری است.

دوره ی انقضا (Expired)
اگر صاحب امتیاز دامنه در دوره ی قبل (زمان فعال بودن دامنه) آن را تمدید نکند دامنه غیرفعال (منقضی) خواهد شد. در این مدت صاحب امتیاز می تواند با پرداخت هزینه ی تمدید دامنه را به مدت دلخواه تمدید کند

دوره ی بازخرید (Redemption Period)
در صورت تمدید نشدن دامنه در دوره ی قبل (زمان انقضای دامنه) دامنه به دوره ی بازخرید (Redemption) وارد می شود. در این دوره مانند دوره ی قبل دامین غیرفعال است و فقط صاحب دامنه می تواند آن را تمدید کند. با این تفاوت که صاحب دامنه برای تمدید باید جریمه بپردازد. این جریمه معمولا چند(ین) برابر هزینه ی ثبت و تمدید است.

دوره ی حذف (Pending Deletion)
در این دوره هیچ کس (حتی مالک دامنه) نمی تواند دامنه را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامنه به حالت آزاد می رود و عموم افراد می توانند برای ثبت آن اقدام کنند.